Rachunkowość dla początkujących – zacznij od biura rachunkowego!

Jeżeli zaczynasz przygodę z podatkami, musisz podjąć decyzję czy chcesz samodzielnie zajmować się księgowością, czy też zlecić to biuru rachunkowemu. Jeżeli cenisz swój czas i chcesz mieć pewność, że nie podpadniesz Urzędowi Skarbowemu, wybierz drugie rozwiązanie.

Błędy początkującego

Rachunkowość wbrew pozorom nie jest prosta. Wymaga znajomości mnóstwa przepisów i interpretacji wydawanych przez Izbę Skarbową. Ale najważniejsze i tak jest doświadczenie i praktyka. Jeżeli prowadzisz mało skomplikowaną działalność gospodarczą, istnieje szansa, że unikniesz błędów i będziesz w stanie zajmować się wszystkim samodzielnie. Mimo to, w takim wypadku warto w pierwszych miesiącach oddelegować to zadanie do biura rachunkowego, by zweryfikować swoją wiedzę i uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.

rachunek

Złożone formy działalności

Jeżeli w ramach swojej działalności masz wiele różnych grup produktów lub usług, znacznie wzrasta ryzyko błędnej interpretacji przepisów. Szukając odpowiedzi w Internecie lub oficjalnych dokumentach, trudno odnaleźć jednoznaczną instrukcję. Nie jest to raczej wiedza, która zdobędziesz na własną rękę.

Możliwości, o których się nie mówi

Największą zaletą współpracy z biurem rachunkowym jest możliwość bieżącej konsultacji swojej rachunkowości. Często okazuje się, że wiele podatków może być inaczej zakwalifikowana lub potem odliczona. Perspektywa całkowicie zgodnej z prawem optymalizacji  podatków jest bardzo atrakcyjna dla każdego przedsiębiorcy.

Czego nie wiesz

Nie wszystko można wliczyć w swoje koszty. Czasami błędnie kwalifikujemy faktury kosztowe, przez co nie możemy potem odliczyć sobie za nie VAT-u. Dopłacanie do skarbówki nie jest przyjemną rzeczą i warto temu z wyprzedzeniem przeciwdziałać. Czasem wystarczy w nieco inny sposób wystawić fakturę i znowu pojawia się możliwość zwrotu podatku VAT.

Zlecając prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu, masz gwarancję, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Nie będziesz musiał myśleć o terminach i mnóstwie formalności do wypełnienia. Na bieżąco skonsultujesz wszystkie swoje działania, otrzymasz wartościowe wskazówki, a może nawet nieco zmniejszysz kwoty wpłacane na poczet podatków.