Jaka księgowość w sp. z o.o.

Zakładając firmę w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie mamy tak szerokiego wyboru form opodatkowania jak w przypadku zwykłej działalności gospodarczej. Jesteśmy niestety zobligowani do prowadzenia pełnej księgowości, co wiąże się z koniecznością nawiązania współpracy z profesjonalnym księgowym.

Prowadzenie pełnej księgowości przez profesjonalnego księgowego to wydatek od kilkuset złotych miesięcznie i jest w dużym stopniu uzależniony od ilości dokumentów (faktur sprzedaży i faktur kosztowych). Wielu księgowych oferuje prowadzenie niedrogiej księgowości w przypadku niewielkich początkujących spółek licząc na ich rozwój i możliwość rozwoju współpracy w późniejszym czasie.

W przypadku podatku VAT spółka z o.o. podobnie jak osoba prowadząca działalność gospodarczą może wybrać czy chce być płatnikiem tego podatku czy nie. Jest to oczywiście uzależnione od wysokości sprzedaży oraz rodzaju prowadzonej działalności, ponieważ nie każde usługi oraz produkty mogą być sprzedawane bez VAT-u.

niebieskibudynekChoć wybór prowadzenia biznesu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością zatrudnienia księgowego, to niesie z sobą również pewne oszczędności. Prowadząc spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile spółka ma przynajmniej dwóch udziałowców możemy uniknąć płacenia składek do ZUS-u. Oczywiście takie składki można płacić dobrowolnie, ale na początku działalności istnienie możliwości zoptymalizowania kosztów ZUS-u poprzez założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest nie lada gratką la początkujących przedsiębiorców szukających oszczędności.

Nawiązanie współpracy z profesjonalnym księgowym przyniesie z pewnością w dłuższym terminie dodatkowe korzyści, o ile wybierzemy odpowiedniego fachowca. Dobry księgowy doradzi jak prowadzić finanse firmowe oraz pomoże zoptymalizować niektóre kwestie związane z rozliczaniem kosztów w firmie, co będzie wartością dodaną. A więc wymóg prowadzenia pełnej księgowości w spółce oprócz kosztów może również przynieść wymierne korzyści i oszczędności.